19.01.2022

Минздрав: кто и как зарабатывает на диабетиках?

2867Борьба за тендер, кто продаст государству тесты-полоски в 2012 году, со странным решения: контракт отдали посреднику — завода «Индар».

Упродовж останніх 11 років поширеність цукрового діабету в нашій країні стрімко зросла – раніше хворіли двоє зі ста українців, а сьогодні вже троє. До того ж захворювання змінює звичний спосіб життя людини – хворий мусить постійно контролювати рівень глюкози в крові та своєчасно вживати препарати інсуліну.

Це соціальна проблема. Є спеціальні державні програми, за якими хворим допомагають за рахунок бюджетних коштів. Як-от, наприклад, державна програма зі закупівлі тестів-смужок для глюкометрів. Їх роздають дітям та вагітним, хворим на діабет. Нам стали відомі факти, що свідчать про те, що на цій благородній справі чиновники примудряються темнити.

Боротьба за тендер, хто продасть державі тести-смужки у 2012 році, мала дивну розв’язку: контракт віддали інсуліновому заводу «Індар», а не профільним дистриб’юторам. Де ж «Індар» узяв ці тести, щоб перепродати державі, і чи все з ними гаразд?

Він може навіть сам собі поміряти рівень глюкози. Але з математикою ще не дружить і не розуміє значення показника глюкометра»Протягом дня ми ведемо щоденник, до якого записуємо рівень глюкози в нього упродовж усього дня, всі показники глюкометра. Записуємо, що він їсть і які дози інсуліну йому вводимо», – каже мама маленького хлопчика Артема, який хворіє на цукровий діабет.

Маленький Артем хворіє з трьох з половиною років, зараз йому 5. Малюк живе повноцінним життям, інколи, як і всі діти, їсть солодощі. Слід лише уважно стежити за рівнем глюкози в крові, тож вимірює його мінімум чотири рази на день. Якщо зависокий – батьки колять йому інсулін.

«Він може навіть сам собі поміряти рівень глюкози. Але з математикою ще не дружить і не розуміє значення показника глюкометра. Розуміє тільки низький чи високий», – розповідає мама.

Апарат, що вимірює рівень цукру, – глюкометр. Один тест – одна смужка. На місяць Артемові потрібно приблизно 4 упаковки по 50 штук, одна така упаковка в аптеках коштує 200-250 гривень. Виходить, на місяць лише на тести родина витрачає до тисячі гривень, а на рік це 12 тисяч. З 2005 року Міністерство охорони здоров’я на тендері за бюджетні кошти централізовано закуповує ці тести-смужки і роздає їх дітям та вагітним жінкам, хворим на діабет.

Керівник фонду «Діабетик» Наталія Власенко розповідає, що самоконтроль дуже важливий для людей, які страждають від діабету.

«Слава Богу, що на сьогодні в Україні присутні представники дуже багатьох іноземних компаній, які продукують засоби самоконтролю. До кожного глюкометра потрібно свою тест-смужку, тобто вона лише індивідуальна», – каже вона.

У родинах глюкометри з’являлися по-різному: хто вже давно придбав сам, потім, коли МОЗ почало закуповувати тести-смужки, виробники дарували ще й сам глюкометр.

Попри те, що дітям потрібні були смужки різних виробників, цього разу всім закупили однакові тести»Річ у тому, що трапляється, кожного року виграють різні виробники, різні глюкометри. Тому склалося так, що діти мають і 3, і 4 глюкометри різних виробників. Для економії бюджетних грошей ми пропонуємо, щоби тести-смужки закуповували конкретно вже під ті глюкометри, кякі вже є у дітей з діабетом», – пояснює керівник фонду «Діабетик».

На тендері 2011 року ще так і було. Тоді на 13 мільйонів гривень закупили тести 5 різних виробників. Постачальники – офіційні дистриб’ютори «Джонсон і Джонсон», «Рош Діагностікс», «Іме Дісі» та інші. Та вже наступного року, влітку 2012-го, відбувся тендер, на який ми були змушені звернути пильнішу увагу. Адже попри те, що дітям потрібні смужки різних виробників, цього разу для всіх закупили однакові тести.

Неочікувано для ринку, на тендер подався і виграв державний завод «Індар», який виготовляє інсулін для діабетиків, але аж ніяк не тести для визначення рівня цукру у крові. Це був посередник, єдиний з усіх учасників тендеру. Як так сталося і чому тепер усі тести-смужки закупили в одного виробника, закривши очі на більш вимогливі потреби хворих, – ми і вирішили з’ясувати.

Отже, 11 липня 2012 року тендерна комісія МОЗ на чолі зі заступником міністра Романом Богачевим зібралася, щоби розкрити пропозиції, які надійшли для виконання тендеру. Продати державі чотири з половиною мільйони тестів-смужок, а це 90 тисяч упаковок, захотіли 5 компаній. Чотири з них – офіційні дистриб’ютори різних виробників. У двох – пропозиції ціни нижчі, ніж пропонує «Індар».

Утім, їх зняли з тендеру через формальні причини. ТОВ «Долфі Україна», яке раніше перемагало у тендерах МОЗ, не надало письмового доказу про досвід роботи з державою, ТОВ «Мед Ек Сервіс» відмовили через те, що в пакеті документів не було свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів. Тож наступним у черзі виявився київський завод «Індар». Він запропонував тести-смужки німецького виробництва «Рош Діагностікс» дешевше, ніж офіційний дистриб’ютор німців (!) – фірма ТОВ «Діалог Діагностікс», – і переміг.

Ми провели власне розслідування і дійшли висновку, що є декілька ознак, які можуть вказувати на те, що тендер провели конкретно під завод «Індар».

По-перше, майже на два мільйони дешевші пропозиції від досвідчених гравців ринку відхилили зі суто формальних причин, навіть на погляд неспеціаліста набагато менше промовистих, ніж відверто посередницька функція інсулінового заводу «Індар».

Згідно з контрактом, «Індар» закуповує 92 тисячі упаковок тестів – рівно стільки, скільки попросить на тендері міністерствоПо-друге, ми отримали копію контракту «Індару» на закупівлю за кордоном тестів-смужок для виконання українського тендеру. Дивно, але це контракт не з німецьким виробником «Рош Діагностікс», а з британською компанією «Altona Trade Agency LLP».  Згідно з контрактом, «Індар» закуповує 92 тисячі упаковок тестів – рівно стільки, скільки попросить на тендері міністерство. І платить за товар офшорній фірмі 1 мільйон 470 тисяч євро – знову-таки рівно стільки, скільки, зрештою, у гривнях «Індар» отримає від міністерства з українського бюджету.

Дивина в тому, що контракт з британською «Альтона Трейд Едженсі» український «Індар» підписав у день, коли інші гравці ринку тільки дізналися про тендер – у день публікації оголошення про закупівлю у «Віснику держзакупівель». Звідки у непрофільного заводу «Індар» таке вміння передбачати майбутнє і така впевненість у власній перемозі? Та простежмо, куди ж пішли державні українські гроші.

Отже, Міністерство охорони здоров’я купило в заводу «Індар» 92 тисячі упаковок тестів та сплатило за це 15 мільйонів гривень. Згідно з копією контракту, що є в нашому розпорядженні, «Індар» точнісінько таку суму заплатив, зрештою, британській «Альтоні Трейд Едженс»і.  Цю компанію, відповідно до британського реєстру, заснували дві фірми з офшорних Белізьких островів – CORPOREX LIMITED та «Інтегрекс лімітед». Від «Альтони» контракт з «Індаром» підписав не британець, а латвієць Іво Стелфс. У резюме він вказав, що раніше працював у Парекс-банку в Ризі – у тому самому, який став героєм серії гучних міжнародних скандалів через підозри у відмиванні брудних грошей.

Дещо раніше серед засновників «Альтони» була британська «Крофтекс ЛТД», на чолі з містером Ruairi Laughlin-McCann. На цю людину зареєстровано щонайменше 71 компанію по всьому світу.

Гроші, отримані на державному тендері, згідно з контрактом, що потрапив до нас, завод «Індар» перерахував у Латвію – саме в цій країні, відомій своєю потужною банківською системою, відкрито рахунок фірми з міцним офшорним корінням «Альтона Трейд Едженсі».

Товар для виконання тендеру МОЗ завод «Індар» закупив через офшорні фірми, а гроші вивів у ЛатвіюТож товар для виконання тендеру МОЗ завод «Індар» закупив через офшорні фірми, а гроші вивів у Латвію.

Тим часом ми вирішили придивитися, що ж це за товар. Ми звернули увагу на термін придатності продукції. У тендерній документації вимогу до цього пункту було прописано доволі  однозначно і типово як для засобів медичного призначення. Термін придатності тест-смужок на момент поставки на склад уповноваженого підприємства замовника повинен становити не менше 75% від загального терміну придатності.

Як можна пересвідчитися з упаковки тестів, які маленький Артем отримав нещодавно від МОЗ, їхній термін придатності добігає кінця вже у грудні нинішнього року.

«Знаєте, ми провели опитування у нашій громадській організації, тому що в нас практично всі сім’ї з дітьми, які хворі на діабет. Отже, термін придатності цих смужок – до 31 грудня 2013 року. Залишилось якихось 7-8 місяців», – підтверджує наші підозри керівник фонду «Діабетик» Наталія Власенко.

Дата виробництва закуплених МОЗ тестів – грудень 2011 року. Наказ міністерства про прийняття їх на баланс держпідприємства «Укрмедпостач» – вересень 2012-го. На момент, від якого і ведеться відлік, – термін придатності вже становив 60% від дати виготовлення, замість 75.

Чому життєво-важливий товар для дітей закуповували через сумнівну офшорну фірму і чому термін придатності не відповідає вимогам тендеру? Ми запитали про це у директора заводу «Індар», підписанта контракту з офшоркою Любові Вишневської.

І ось, що почули:

– Я не знаю таких сімей, котрі можуть мати такі тести-смужки. Ми постачали тести-смужки відповідно до тендерного завдання. А там, якщо я не помиляюся, було 85% терміну придатності. Це якісь старі тести-смужки, які хтось десь у сім’ї вдома зберігав, тож дістав і показав. Це провокація.

– Ваш завод виробляє інсулін. А який стосунок він має до тест-смужок? Ви ж їх не продукуєте?

– А чнам що заборонено законом дарувати українському народові глюкометри?

– За інформацією, яку я отримала, ви замовляли їх у британської компанії, яку заснували, зі свого боку, офшорні компанії. Чому так?

– Нічого такого. Абсолютно нічого такого. Це також цілковита дезорієнтація. Такого нема і не було. Про що це ви? Яка британська компанія, ви що?

– Вона називається «Altona Trade Agency LLP».

– Ні, це не так.

Протермінованими смужками цієї фірми скористатися неможливо – глюкометр їх не сприймаєАпарат вимірювання глюкози у крові «Акучек» та смужки до нього німецького виробництва «Рош Діагностікс» вважають одними з найкращих на ринку, хоч і чи не найдорожчими. До того ж вони мають одну властивість, через що питання терміну придатності, який спливає, постає ще виразніше.

Мама маленького Артема розповіла, що протермінованими смужками цієї фірми скористатися неможливо – глюкометр їх не сприймає.

«Виходить, що ці тести-смужки можна просто викинути. Це така особливість, але, ймовірно, вона і правильна. Розраховано, як-то кажуть, на європейське мислення. Ще раз повторюю: це чималі витрати. Тож люди з діабетом, намагаючись зекономити на цьому, відкладають ці дві упаковки, котрі вони придбали чи роздобули якимось чином, – вони відкладають їх на чорний день. Трапляється, що у смужок уже вийшов термін придатності, але ними користуються ще місяць-півтора», – розповідає Наталія Власенко.

Окрім того, на упаковках німецьких тестів-смужок «Акучек», які держава закупила для дітей, хворих на діабет, – є наліпка, яку можна розцінювати як рекламу заводу «Індар», хоч він до самого вимірювального засобу не має аніякісінького стосунку. Дуже схоже на  порушення вимог маркування медичних засобів.

Чому ж у Міністерстві охорони здоров’я відхилили дешевші пропозиції офіційних дистриб’юторів через формальні причини, проте при цьому заплющують очі на порушення тендерних вимог у реальному питанні терміну придатності або рекламного маркування?

Чому ні в кого з чиновників МОЗ не викликає підозр, що завод «Індар», вигравши тендер, як посередник перечисляє гроші в латвійський банк на рахунок сумнівної компанії?

Маленькому Артемові, який хворіє на діабет, державних тест-смужок однаково вистачає лише на 3-4 місяціЯкщо шукати пояснення, чому міністерство фактично підіграло непрофільному заводові «Індар», то чи міг, наприклад, зіграти свою роль той факт, що головний керуючий проведенням тендеру, керівник конкурсних торгів, заступник Богатирьової Роман Богачев та голова правління заводу «Індар» Дмитро Політіко – однокурсники та друзі зі студентських часів, обидва випускники факультету менеджменту Київського політехнічного інституту ’99 року випуску? Телефоном пан заступник міністра заявив, що не вбачає нічого поганого у недосвідченості та у відверто посередницькій місії переможця тендеру, заводу «Індар».

Маленькому Артемові, який хворіє на діабет, державних тест-смужок одаково вистачає лише на 3-4 місяці на рік – решту батьки купують за свої гроші. Втім, можливо, якби держава ретельніше підходила до витрачання бюджетних коштів, принаймні щодо таких життєво-важливих закупівель, на зекономлені гроші можна було б, наприклад, збільшити обсяги закупівель цього товару. Адже тоді, коли державні мільйони витікають на рахунки офшорних фірм, скажімо, пенсіонери досі купують тести-смужки для вимірювання глюкози у крові за власні гроші. А для них економія на дорогих медичних засобах може вартувати життя.

Источник: sxemy.com

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *