26.01.2022

Пристрасті за Януковичем: як судять екс-президента

На справжнісіньку шахову партію перетворюється судовий розгляд у справі екс-президента-втікача Віктора Януковича. Минає 5-ий рік з моменту його втечі до Росії, а український суд досі не може визначити, чи є вина «легітимного» в українських бідах, чи то все «нова злочинна влада» – як стверджують захисники Януковича. Не обходиться тут і без «заслуги» самих адвокатів екс-президента, які обирають оригінальні, а іноді навіть зухвалі способи відтермінувати вирок.

Майстри затягування

Близько 60 проведених судових засідань, 52 допитаних свідки (12 з яких – сторони захисту), майже 70 томів матеріалів справи. А ще – близько 5 спроб розпочати судові дебати. Усі невдалі.

Ще навесні цього року говорилось про початок судових дебатів у резонансній справі в середині літа 2018 року. Тоді все йшло поступово – допит свідків обвинувачення, включаючи діючого президента Петра Порошенка, допит свідків захисту – здебільшого охоронців Януковича, а за сумісництвом «свідків державного перевороту». Логічним продовженням судової епопеї, що відсвяткувала вже свою першу річницю (цілком ймовірно, що не останню), були б судові дебати. Але… у адвокатів екс-президента свої плани.

Якщо колись з’явиться книга для адвокатів «Як професійно затягувати справи?», у графі її авторства стоятиме ім’я Віталія Сердюка. Саме він очолює захист Януковича. Протягом всього судового процесу одіозний адвокат активно брав участь у допитах свідків як захисту, так і обвинувачення, мило спілкувався з журналістами та постійно «гнув» свою лінію – переворот в Україні здійснила діюча влада, а Янукович не зрадник, а жертва.

30 серпня, коли мали стартувати дебати, за кілька годин до початку засідання захист колишнього президента повідомив суд, що не зможе бути присутнім на засіданні через розгляд їх клопотання у Верховному суді.

«Просимо Верховний суд забезпечити участь Віктора Федоровича Януковича у судовому засіданні по клопотанню про зміну підсудності даної справи. ГПУ категорично проти», – писав Сердюк у Facebook.

За кілька годин стане відомо, що Верховний суд відмовив у клопотанні щодо перенесення розгляду справи до іншого суду, що відтягнуло б можливий вирок не на один місяць.

Натомість в Оболонському суді в цей час робили адвокатам екс-президента заочне «ай-ай-ай» через їх неявку на засідання. Чогось більшого, каже суддя, не передбачено законом.

«У клопотанні вказано, що вони (захисники, – ред.) не прибудуть до суду, бо знаходяться у Верховному суді, де розглядається їх клопотання про зміну підсудності справи. Причому, неприбуття захисників до Верховного Суду не зривало розгляд їх клопотання», – говорив тоді суддя у справі Владислав Дев’ятко.

Адвокатська кмітливість чи прокурорська недбалість?

Суд відклали на день, а захист Януковича розгорнув справжню стратегічну гру на випередження. Як то кажуть: слідкуйте за руками.

Увечері 30 липня адвокат Віталій Сердюк публікує заяву Віктора Януковича, якою екс-президент забороняє призначати йому державного захисника. Ніби щось знають.

«Публікую заяву, якою Віктор Янукович прямо заборонив Центру з надання безоплатної допомоги та його адвокатам здійснювати його захист за призначенням судових і правоохоронних органів. Здійснення таких дій відносно нього буде розглядатись як злочин, передбачений ст.ст. 374, 400-1 Кримінального кодексу України», – писав Сердюк.

31 липня на засіданні суду захисники ігнорують оголошені суддею дебати, і просять, а вірніше – вимагають допитати їх свідка – пілота вертольота, яким під час найгарячіших подій 2014 року пересувався Янукович. До свідка Аркадія Ярощука у Мінськ навіть поїхав один з адвокатів Ігор Федоренко.

Суддя наполягав на своєму і заявив, що допитаних свідків і розглянутих матеріалів достатньо для суду, аби об’єктивно оцінити справу.

Трішки покричавши, адвокати Януковича залишили залу засідань. Як написав пізніше Віталій Сердюк, крім Ярощука суд відмовився допитати й інших свідків захисту.

«Без правових підстав суд також вирішив не допитувати раніше викликаних свідків захисту – Азарова, Клюєва, Лєбєдєва, Якименка, Захарченка, а перейти до судових дебатів».

Прокурор грізно заявив про порушення адвокатами правил етики і навіть закликав суддю звернутись до дисциплінарної комісії адвокатів, аби та покарала порушників. Крім того, прокурор заявив клопотання про призначення Януковичу державного захисника із Центру надання безоплатної юридичної допомоги.

Поки судді вирішували у нарадчій кімнаті, що з тим усім робити, спрацювала ще одна домашня заготовка сторони захисту. Команду із чотирьох (!) адвокатів неочікувано поповнив ще один захисник – Олександр Байдик. За його словами, він підписав договір з Януковичем ще минулого тижня, а не з’явився на засідання разом з усіма адвокатами «через сімейні обставини».

Для чого потрібен п’ятий адвокат у справі Януковича? Відповідь на це питання дали самі захисники. Після того, як суддя ухвалив призначення державного захисника, крім тих, хто працює по договору, Байдик зазначив, що в підсудного не може бути більше 5 адвокатів. А саме він є п’ятим захисником екс-президента.

Далі гучних заяв і суперечок пішов Віталій Сердюк. Він написав заяву до поліції з приводу незаконних, на його думку, дій колегії суддів та групи адвокатів.

«Захистом було написано заяву про скоєння злочину складом суду і групою прокурорів… Порушення права на захист, винесення завідомо неправосудного рішення і перешкоджання захисту здійснювати свої дії. Суть злочину полягає в тому, що, не дивлячись на наявність адвокатів по договору, з метою винесення вироку у встановлені владою терміни були не допущені свідки захисту до виступу в суді, не була надана суспільству інформація про злочинні дії влади з боку свідків», – сказав Сердюк журналістам.

1 серпня до справи долучився вже державний захисник – Віктор Овсянніков. Був скерований до участі в справі Центром надання безоплатної юридичної допомоги, але доволі швидко «підчепив» «синдром захисників Януковича». Спочатку він на підтримку Байдика залишив разом з ним судове засідання, а пізніше сам влаштував «дійство» з вимогами надати йому час на ознайомлення з матеріалами справи, чим заважав прокурорам почати дебати.

Зрештою, протягом дня захисники Януковича спільними зусиллями тричі зривали розпочаті дебати, залишаючи залу засідань. І тричі суддя Дев’ятко та прокурор Кравченко нічого більше не робили, окрім як обурювались діями адвокатів та погрожували їм зверненнями у «всі можливі інстанції».

«Хочу нагадати стороні захисту, що в Україні не все вирішується за гроші», – так реагував Дев’ятко на поведінку державного захисника. Але це мабуть загальна фраза. Не може ж суддя вважати, що державний адвокат за гроші підіграє підсудному?

Зізнання року

Чи то з відчаю, чи від утоми прокурор Кравченко підсумував:

«Неприпустима поведінка сторони захисту. Захист за договором і безкоштовні адвокати не виконували свої обов’язки, а лише затягували справу. Таке враження, що КПК України написано тільки для сторони захисту. Потрібно вносити зміни на законодавчому рівні, щоб всі сторони були у рівних умовах», – сказав він і теж залишив залу суду, не відповівши на інші питання журналістів.

Тож через понад рік після початку розгляду ледь не найважливішої справи незалежної України прокурор визнав недосконалість законодавства, що унеможливлює суд над Януковичем. А відтак, чи є в суду інструменти і можливості не грати під дудку захисту Януковича, наразі незрозуміло.

Очевидно лише одне: суддя та прокурори хочуть якомога швидше довести справу до логічного завершення. Це вигідно не тільки «українському народу», як прийнято казати, а й діючій владі, вважають в політичних колах. Адже закінчення «справи Януковича» теоретично може принести певні дивіденди діючій владі перед наступними виборами.

Натомість захисту Януковича навпаки вигідно дотягти справу до виборів, коли, ймовірно, зміниться влада, а відтак, і правила гри.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *